Superfinał Pucharu Świata

Już 19 Marca rusza jedna z największych imprez paralotniowych w roku – Superfinał Pucharu Świata, który odbędzie się w Baixo Guandu w Brazylii i potrwa dwa tygodnie.

Polskę reprezentować będą Michał Gierlach oraz Klaudia Bułgakow – Oboje latający na Enzo 3 od Ozone. W zeszłym roku Klaudia wygrała w Baixo klasyfikację kobiecą podczas zawodów Pan-American, 

Tradycyjnie dostępny będzie pełny livetracking, a i oprawa medialna zapowiada się na bardzo wysokim poziomie. Wszyscy liczymy na filmy Philippe Broersa, które tym razem powinny znaleźć się na oficjalnym kanale PWCA.

Dwa tygodnie zmagań to nie tylko walka pomiędzy najlepszymi indywidualnościami paralotniowego świata, ale również pomiędzy producentami sprzętu. 

Na liście zawodników poza oczywistymi Enzo 3 oraz Boomerangiem 11, widzimy debiutujące w tym sezonie konstrukcje – Niviuk Icepeak Evox, UP Guru czy Spectra od Flow Paragliders. Liczę, że po zawodach dowiemy się więcej o realnych osiągach tych skrzydeł.

Zapraszam do śledzenia livetrackingu i kibicowania naszym!
Będzie się działo!

Zasady kwalifikacji do Superfinału i nie tylko…

Już sama kwalifikacja do poszczególnych edycji nie należy do najłatwiejszych. Aby ją uzyskać, należy zdobywać wysokie miejsca na zawodach z cyklu „Pre PWC” lub na mistrzostwach poszczególnych krajów. Wyniki, pod koniec sezonu, przesyłane są do PWCA (Paragliding World Cup Association) i na ich podstawie uzyskujemy ocenę w postaci pary liter od A do X. 

Przed zawodami ogłaszana jest selekcja, w której pierwszeństwo mają osoby, które uzyskały najwyższe noty – „literki” (AA), następnie brane pod uwagę są pary AB, AC…AX, BA…BX, CA do CX itd. 

Jeżeli ktoś rezygnuje z udziału, jego miejsce przydzielane jest osobie znajdującej się niżej w tabeli selekcji i tak aż do zapełnienia wszystkich miejsc. Oczywiście jest to delikatne uproszczenie, ale chodzi mi bardziej o pokazanie mechanizmu, a nie przepisywanie zasad PWCA. Te w pełnej wersji dostępne są tutaj: PWCA RULES

W trakcie sezonu odbywa się kilka edycji zawodów z serii Pucharu Świata, a do ścisłego finału dostaje się stu najlepszych pilotów oraz minimum 10 kobiet. Mistrzowie/Mistrzynie Świata oraz zwycięzcy PWC, którzy posiadają status tzw. legendy (np. nasza Klaudia), mogą uczestniczyć w finale oraz zawodach PWC pomijając selekcję. Kwalifikację do superfinału uzyskują również piloci, którzy wygrali poszczególne, w pełni ważne konkurencje w edycjach PWC danego  sezonu.

I tak, jeśli ktoś przejdzie cały ten proces może startować w jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu.